Šuns dresūra ar auklėjimas?

2018 Gruodis 8 d.

 

Šuns dresūra kartais pernelyg sureikšminama. Išmoktų komandų skaičius, gebėjimas atlikti triukus, noras įtikti šeimininkui – ar tai yra svarbiausia? Dresuotojų daugėja, o miesto šuniui jau kone privalomas dresūros pradžiamokslis.

Tačiau visa tai nereiškia, kad dresūra privaloma – nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti ir kitaip. 

Šuns dresūra šiuo metu apsiriboja tinkamo elgesio normų vykdymu, jeigu nesigilinsime į specialiąją dresūra, kurios reikia įvairioms tarnyboms bei ruošiant šunis sportui. 

Paprastas šuo, įsigytas (arba priglaustas), paprasčiausiai turi būti šeimos nariu, todėl dažniausiai ir nepasiekia aukštesnio dresūros lygio, išskyrus pagrindinių komandų vykdymą ar ėjimą netempiant pavadėlio. Ir tai yra gerai – bendrojo paklusnumo pakanka, norint, kad šuo būtų valdomas ir gyventų visavertį gyvenimą, toleruodamas aplinkos pokyčius ar kitų šunų buvimą šalia. 

Tačiau vis dar tenka susidurti su dresuotojais, visiems šunims ir jų šeimininkams taikančiais tą patį dresūros modelį – nesvarbu, ar ruošiatės varžyboms, ar tenorite, kad Reksas netemptų pavadėlio. Šuo mokomas, nes taip „privalu“, atnešti aportą, peršokti metro aukščio barjerą. 

Viena vertus, įvairūs pratimai stiprina šunį fiziškai ir lavina jo protą. Kita vertus, lankyti dresūros kursą vien tam, kad šuo tilptų į dirbtinai sukurtus dresūros rėmus, nėra teisinga, juo labiau, jeigu mokslams pasibaigus, tų pratimų daugiau niekada nedarysite. Tai kaip mokymasis tik dėl egzamino – trumpalaikė nauda matyti, tačiau ilgainiui įgytos žinios užmirštamos. 

Tiesa yra ta, kad visai nebūtina dresuoti šunį. Tačiau jį būtina auklėti! 

Šuo gali puikiai gyventi visavertį gyvenimą net ir neturėjęs nei vienos dresūros pamokos, bet gyvūną auklėti būtina, nes kitaip jis paprasčiausiai negalės, nekeldamas rūpesčių ir nepatirdamas įtampos, gyventi žmogaus dirbtinai sukurtoje aplinkoje. 

Esminis dresūros ir auklėjimo skirtumas yra tas, kad dresūra labiau koncentruojasi į tam tikrų pratimų atlikimą, o auklėjimą galima suprasti kaip tam tikrų įpročių, rutinų sudarymą. 

Šuo gali nežinoti komandos „Palauk“ ar „Sėdėk“, tačiau iš nuolat pasikartojančios šeimininko kūno kalbos suprasti, kad reikia neskubėti. Dresūros kursai (arba individualūs užsiėmimai) yra naudingi, o ypač, jeigu auginate pirmąjį šunį arba jaučiate, kad šis elgiasi ne taip, kaip jūs norėtumėte.

Vis dėlto, jeigu jūsų šuo yra valdomas ir nesusiduriate su elgesio problemomis, papildoma dresūra nebūtina. 

Paprastos bendrojo paklusnumo dresūros populiarėjimas yra naudingas – nors ir ne visiems šunims reikia pratimų, kurie dažniausiai sudaro tokio kurso pagrindą, užtat šie mokymai šviečia šunų šeimininkus. Taip pat tai tampa socialiniu susibūrimu, kur kiekvienam suteikiama galimybė susipažinti su kitais šunų mylėtojais, pasidalyti patirtimi – tai viena dresūros kursų populiarumo priežasčių. 

Gabija Vyšniauskaitė

Tekstas publikuotas: http://meile-laksto-keturiomis-kojomis.blogspot.com/2018/03/