Čia jums ne zoologijos sodas, arba laukite tęsinio!

2022 Liepa 28 d.

 

Vilniaus Žirmūnų rajone įsikūrusi vaikų dienos stovykla „Miesteliautojai“ turbūt mažai kuo skiriasi nuo panašių vasaros stovyklų. Kūrybinė - pažintinė. Skirta 7-10 metų vaikams. Iš dalies finansuojama Vilniaus savivaldybės. Tiek būtų sausos informacijos...

Liepos 27-ąją tarp vaikų viešnagės Vilniaus pilių direkcijoje ir Pilaitės malūno lankymo į stovyklos veiklų planą įsiterpė... knyga. Ne šiaip knyga, o gyvūnų gerovės knyga! Po ekskursijos ir edukacinio užsiėmimo Vilniaus pilių direkcijoje vaikai sukūrė atvirukus apie Lietuvos sostinę, juos skyrė brangiems žmonėms. „Tėti, aš tave labai myliu. Šlovė Ukrainai!“, ant atviruko su Gedimino pilimi užrašė ukrainietė Masha...

„Mažesni vaikai geriausiai mokosi žaisdami, todėl, kai nusprendėme vesti užsiėmimą apie gyvūnų gerovę, naujų žinių įtvirtinimui sugalvojau sukurti dėlionę „Penkios gyvūnų laisvės“. Vaikams labai patiko. Tokios dėlionės nenusipirksi jokioje parduotuvėje, – po užsiėmimo bibliotekoje džiaugėsi Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Dovilė Masalskaitė.

Pašnekovė pabrėžė, kad LKD Mokymo centro komanda neveda užsiėmimų, kurie neturi aiškios temos, konkretaus edukacinio tikslo. Susitikimai arba užsiėmimai su vaikais planuojami iš anksto. O jeigu nėra galimybių pasitelkti šunį (MC komanda nesako „panaudoti šunį“, jų nuomone, tai prieštarauja gyvūnų gerovei), parengia vaikams daugiau originalių žaidybinių užduočių.

Šiuos metus Seimui paskelbus Gyvūnų gerovės metais, labiau akcentuojamos „Penkios gyvūnų laisvės“. Jos apima labai daug, vaikams nesunku jas paaiškinti, parodyti („miesteliautojams“ buvo parodytas jautrus filmukas apie šuns gerovę). Lietuvių, ukrainiečių, baltarusių vaikai jaukioje Vilniaus miesto savivaldybės centrinės bibliotekos „Saulutė“ aplinkoje kūrė, žaidė, pasakojo apie savo augintinius. Bibliotekos darbuotoja Renata Lipskienė jau ne pirmi metai rengia šią mažųjų „miesteliautojų“ pamėgtą stovyklą, o jai visada padeda padeda kūrybingos vadovės." Pastarojoje pamainoje net 6 vaikai galėjo pasigirti čia stovyklavę ir pernai.

Į klausimą, ar galima savo namo kieme visą laiką laikyti šunį voljere, tik svarbu nepamiršti šį pašerti ir palakinti, vaikiškai pasipiktinęs Ignas išrėžė: „Čia jums ne zoologijos sodas!“. Ir tai buvo vienas puikiausių atsakymų. Savo mintis bei emocijas vaikai išreiškė kurdami autorines knygeles – šią idėją padiktavo „Gyvūno teisių knygų“ paroda.

„Lietuvos  kinologų draugija kasmet organizuoja respublikinius vaikų kūrybos konkursus. Mažieji jau kūrė svajonių šuniuko žaislą, dubenėlį, antkaklį, o šiemet pakvietėme juos tapti dailininkais, rašytojais, spaustuvininkais ir sukurti „Gyvūno teisių knygą“. Sulaukėme poros šimtų knygų, – apie pavasarį vykusį respublikinį konkursą pasakojo Dovilė Masalskaitė. – Darbai tokie puikūs, jog norisi juos gyvai, ne vien nuotraukose, visiems parodyti. Dalis knygelių iškeliaus į parodas. Pirmoji į mūsų kvietimą atsiliepė biblioteka „Saulutė“.

Knygelės ir gyvūnų gerovės idėja bibliotekininkėms patiko, beliko sugalvoti parodos tęsinį. Vaikų dienos stovyklai talkinanti dailininkė Aida Vėželienė supažindino vaikus, kaip atsirado pirmoji knyga, kaip knygos kuriamos ir spausdinamos, kaip galima pasitelkti 3D techniką. Ilgai neraginti vaikai ėmėsi kūrybos, daugumos jų sukurtų knygelių idėja – viena iš penkių gyvūnų laisvių.

Dabar šalia LKD Mokymo centro respublikinio vaikų konkurso parodos darbelių rikiuojasi „miesteliautojų“ sukurtos knygos, tad pabaigai belieka pridurti: laukite tęsinio!

LKD MC ir bibliotekos „Saulutė“ nuotr.